Riepu rotācijas modeļi

Riepas protektors nenolietojas vienmērīgi. Paātrinātu, neregulāru protektora dziļuma samazināšanos ietekmē:

  • Slikti braukšanas ieradumi (piemēram, asa bremzēšana)
  • Neatbilstošs riepu spiediens
  • Neprecīza piekares ģeometrija
  • Nelabvēlīgi laikapstākļi uz ceļa

Tomēr, pat ar pareizu braukšanas stilu un rūpīgu automašīnas apkopi, priekšējās ass riepas (parasti velkošās) nodilst ātrāk par aizmugurējās ass riepām.

Automašīnas riepu rotācija tiek izmantota, lai riepas uz abām asīm nolietojas līdzīgā tempā. To īsteno, samainot riepas uz asīm, tātad, riepas kuras bija uz piedziņas ass tiek uzmontētas uz aizmugurējās ass un otrādi.

 >> Riepu nodiluma indikators – uzzini par to vairāk

Repu rotācija un riepas protektors

Pirms uzsākat rotāciju, Jums ir jāpārliecinās, kāda tipa protektors ir Jūsu riepām. Atkarībā no protektora tipa, šī procedūra tiek veikta atšķirīgi.

  • simetriska protektora riepas – abas protektora puses uz automašīnas riepas ir identiskas, un pats protektors nenorāda griešanās virzienu, tāpēc rotācija var notikt ne tikai starp asīm bet arī starp ass pusēm. (Piemēram, kreisā riepa no piedziņas ass tiek uzmontēta uz aizmugurējās ass labās puses);
  • riepas ar virziena protektoru - sakarā ar fiksētu riepas rotācijas virzienu, rotācija uz abām asīm var notikt tikai vienā pusē;
  • Riepas ar asimetrisku protektoru – dažāds protektora dizains nozīmē to, ka rotācijas procesā ir jāpievērš uzmanība riepu sānu marķējumam: “outside” (vērsta uz ārpusi) un “inside” (vērsta uz iekšpusi)

Ja riepu rotēšanas procesā tiek pieļautas kļūdas, tas var izraisīt paātrināta riepu nodilšana, ietekmēt braukšanas komfortu, un pat palielināt bremzēšanas distanci.

Kad veikt riepu rotāciju?

Informācijai par rotēšanas grafiku Ir jābūt iekļautai automašīnas riepu rokasgrāmatā. Tomēr, ja ražotājs nepiedāvā šādu informāciju, riepu rotācijai būtu jānotiek pēc nobrauktiem 8,000 – 12,000 km (pilnpiedziņas automašīnām: pat ik pēc 6,000 km)

Ja pamanāt, ka jūsu automašīnu riepas, neskatoties uz zemo nobraukumu, uz piedziņas ass dilst nevienmērīgi, tad riepu rotācija ir jāveic daudz ātrāk.